Osmanlı’da Adab-ı Muaşeret

Osmanlı Dönemi Sosyal Hayatta Nezaket Dolu Davranış Örnekleri


Osmanlı İmparatorluğu dört kıtada hüküm sürmüş,  çok uluslu yapısıyla hoşgörü içinde yönetilerek asırlarca ayakta kalmış büyük bir devletti. Bu ihtişamlı devletin kültürden sanata, diplomasiden ekonomiye her alanda kendine has bir yapısı vardı. Özellikle sosyal hayatta bugün görmeye alışık olmadığımız incelikte düşüncelerle oluşmuş  adab-ı muaşeret olarak bildiğimiz sosyal hayata yön veren davranışlar hakimdi.  Hadi, hep birlikte zamanda bir yolculuğa çıkalım ve Osmanlı döneminde yeme-içme, ev hâli, konuşma, misafir, komşuluk, mahalle gibi günlük hayatta sıradan gibi görünen davranışların altında yatan incelik ve nezaket düşüncesini anlamaya çalışalım…

Kahvenin Yanında Su İkramı

Kahvenin yanında su ikramı bugün bizlerin de alışık olduğu bir servis şekli. Ancak nedenini çoğumuz bilmeyiz. Osmanlı döneminde eve gelen misafire önce kahve ikram edilirdi. Yanında da bir bardak su. Misafir eğer önce suyunu içerse bu karnının aç olduğu anlamına gelir ve ev halkı hemen sofra kurma hazırlıklarına başlardı. Yok eğer suyunu içmeden kahvesine devam ederse bu karnının tok olduğu anlamına gelir ve ikramlar ona göre devam ederdi. 

Misafirin Ayakkabısının Ucu Eve Dönük Olurdu

Eve misafirliğe gelenlerin ayakkabılarının uç kısmı,ev sahibi tarafından evin içine dönük hâle getirilirdi.  Bu hareket, misafirlerden memnun kalındığı, tekrar davet edileceği ve ziyaretten duyulan memnuniyeti gösterirdi. Bu davranışın bir diğer amacı da  misafirin, evden çıkmak için ayakkabısını giyerken sırtının ev sahibine doğru dönmesinin engellemekti. 

Çiçeklerin Dili

Osmanlı'da evler genellikle cumbalıydı. Cumbalı olan geleneksel bu evlerin balkonlarında türlü renkte çiçekler olurdu. Ancak bunlar da öyle gelişi güzel seçilen çiçekler değildi. Osmanlı'da çiçeklerin rengine göre bir anlamı vardı. Mesela bir evin balkonunda kırmızı renkte bir çiçek olması o evde gelinlik çağda,bekar bir kız olduğu anlamına gelirdi. Pencere önünde sarı çiçek olması ise o evde hasta, yaşlı bir kimse olduğu anlamına gelirdi. Bu da sokaktan geçenlere o kişiye rahatsızlık vermemek için gürültü yapmadan, sukünetle sokakta yürümeleri için bir mesaj verirdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret ettim Nefret ettim
0
Nefret ettim
Şaştım Şaştım
0
Şaştım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Zekice Zekice
0
Zekice
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Harika! Harika!
0
Harika!
Kazandım Kazandım
0
Kazandım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı