Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?


Koronavirüs hastalığına neden olan Covid-19 virüsü geçtiğimiz Mart ayından beri hayatlarımızı etkisi aldı. Hepimiz bir şekilde kendimizi, ailemizi ve çevremizdekileri hastalıktan korumak için önlemler alıyoruz ve sosyal hayatımızı bu yönde şekillendiriyoruz. Maske takmak, dezenfektan kullanmak, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak, hijyene önem vermek gibi… Ancak ne kadar dikkat edersek edelim hastalığın kapımızı çalma ihtimali hepimizi korkutuyor. Özellikle havaların soğumaya başladığı şu günlerde soğukların grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla koronavirüsün neden olduğu belirtiler benzerlik gösterdiğinden test yaptıran kişi sayısında artış yaşanıyor. Peki koronavirüs testi nasıl yapılır? Test can acıtır mı? Sonuçlar ne kadar zaman içinde çıkar? En çok merak edilen soruların cevaplarını sizin için hazırladık.

Koronavirüs Testi Nedir?

 Koronavirüse neden olan COVID-19 tanısında kullanılan farklı test yöntemleri var.Örneğin  virüsünün “RNA” yapısına moleküler yöntemlerle bakılan testler, antikor testleri ve PCR testi gibi. Aslında Türkiye’de birçok merkezde, polimerize zincir reaksiyonu (PCR)  denen yöntem kullanılıyor. PCR testi pratik bir şekilde yapılıyor ve kişinin vücudunda virüsün varlığını ve vücudun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini gösteriyor. Virüsle ilgili belirti taşımayan Covid 19 taşıyıcısı kişilerin belirlenmesinde PCR testi çok büyük önem taşıyor. 

Test Nasıl Yapılır?

PCR testlerinde, ucu pamuklu ince bir çubuk aracılığyla burun ve boğazdan sürüntü örneği alınır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örnek olarak kullanılabilir.Pozitif olduğu bilinen ya da yüksek risk grubunda olan kişilerin ilerleyen döneminde havayollarından örnek alınmalıdır. Bunun nedeni; hastalığın ilerleyen aşamalarında boğaz ya da burun kısmında virüsten örnek kalmamış olabilir. Uygun bir yöntemle sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulur ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılır. Daha sonra örnek otomatik olarak filtre edilmektedir. 

Test sonucu ortalama 1 günde sonuçlanıyor. PCR testi özellikle temas riski olan ama hastalık belirtiis göstermeyen kişiler için oldukça önemlidir. Bu yüzden hastalık belirtisi olsun olmasın herkes PCR testi yaptırabilir. 

Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı tüm sağlık kuruluşlarında test yaptırılabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret ettim Nefret ettim
0
Nefret ettim
Şaştım Şaştım
0
Şaştım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Zekice Zekice
0
Zekice
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Harika! Harika!
0
Harika!
Kazandım Kazandım
0
Kazandım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı