Antik Mısır’dan ”Güzellik Geliyor” : Nefertiti

IV. Amenhotep'in karısı, Tutankhamun'un kayınvalidesi Mısır Kraliçesi Nefertiti


Nefertiti adının  anlamı ''güzellik geliyor'' ya da ''güzelden gelen'' dir. Güzellik kelimesiyle özdeşleştirilen bu kraliçe  M.Ö 14. yy da Antik Mısır'da yaşamıştır. Firavun IV.Amenhotep'in karısı olan Nefertiti kocasıyla neredeyse eşit haklara sahip, çok güçlü bir kadındı.

Nefertiti'nin kökeninin neresi olduğu hakkında net bir bilgi olmasa da bu konuyla ilgili güçlü tarihi varsayımlar mevcut. Bunlar arasından en çok kabul gören Nefertiti'nin hikayesi bizi ;  Antik Mısır'da firavunlar  dost ülkelerle iyi ilişkilerini sürdürmek için onların prenseslerini aldığı XVlll. sülale zamanına götürüyor . Mezopotamya ile Kafkaslar arasında bulunan Mitanni Mısır'a dost ülkelerden biriydi. Kralın da güzeller güzeli bir kızı vardı ve bu kızın elleri şifa dağıtıyordu. Akhenaton’un babası firavun III. Amonhotep hastaydı ve Mitanni Kralı da  kızı Tadupika’yı şifa dağıtması için Mısır’a yolladı. Tadupika, firavunu tüm dertlerinden kurtarması için tanrıça İştar heykelciğini de yanına alarak 15 yaşında Mısır'a gitti. Güzelliğiyle Mısır dilinde “güzel geldi” anlamına gelen ''Nefertiti'' olarak anıldı ve tarihe de öyle geçti. Daha sonra Firavun'un oğlu Akhenaton(Amenhotep)  ile evlendi. Firavun üzerinde büyük bir etkiye sahip olarak onun yanında hüküm sürdü. 

Nefertiti ve kocası Akhenaton hüküm sürdükleri dönemde Mısır'da bir devrim gerçekleştirerek Mısır dini inanışında köklü bir değişiklik yarattılar. İnsanları, ''Aton'' dini olarak kayda geçen, çok tanrılı inanıştan tek tanrılı bir dine  yönelttiler. Tek tanrı olarak da Güneş tanrısını benimsemişlerdir.

Bu denli köklü bir devrim yapmasından dolayı haliyle oldukça fazla düşman edinir Nefertiti. 6 kız çocuk doğurur ancak bunların ne kadar yaşadığı ile ilgili net bir kaynak bulunamamıştır. Taht için bir varis doğuramadığından dolayı Firavun başka bir kadından Tutankhamun adında bir erkek çocuk sahibi olur. Bu da Nefertiti'nin laneti olarak bilinir.

Yaşadığı dönemin belki de en güçlü insanlarından biri olsa da Kraliçe Nefertiti bugün tarih kaynaklarında hala güzelliğiyle biliniyor. O kadar güç ve ihtişam dolu bir hayata rağmen hala güzelliğiyle anılması ''güzellik geçicidir''genellemesine adeta bir tezat oluşturuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret ettim Nefret ettim
0
Nefret ettim
Şaştım Şaştım
0
Şaştım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Zekice Zekice
0
Zekice
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Harika! Harika!
0
Harika!
Kazandım Kazandım
0
Kazandım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı