Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuk, Halı ve Kıyafetlere Bulaşan Oje Nasıl Temizlenir?


Oje; kadınların el ve aya tırnaklarına sürmekten hoşlandığı hemen her renkten tırnak cilası olarak bilinir. Özellikle el gibi her yere temas eden ve sürekli suya giren bir organımızda kalıcı olması için ojeler oldukça güçlü kimyasal yapıya sahip boyalardır. Bu da demek oluyor ki oje bir yüzeye bulaştığında temizlenmesi oldukça zordur. Ancak her zorluğun bir çaresi olduğu gibi evde halı, koltuk gibi yüzeylere ya da kıyafetlerinize bulaşan ojeyi temizlemek için de çeşitli yöntemler mevcut.

Halıya Bulaşan Ojeyi Temizlemek

Oje sürerken istemeden halınıza döküldüğü zaman oje lekesini nasıl çıkarabileceğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken şey oje dökülen yerin üzerine vakit kaybetmeden aseton dökmek olacaktır. Daha sonra bir dakika kadar beklettikten sonra bir kâğıt havlu ya da temizlik bezi ile iyice ovarak lekeyi çıkarın. Leke çıkarmada etkili bir diğer yöntem de bulaşık makinaları için kullanılan parlatıcılardır. Oje dökülen alana bir miktar parlatıcı döküp silmeyi deneyebilirsiniz.

Koltuktan Oje Temizleme

Koltuk üzerinde oje sürerken yanlışlıkla ojeyi damlatmak çoğumuzun başına gelmiştir. Kolay bir şekilde koltuk üzerine dökülen oje lekesini çıkarmak mümkündür.Dökülen ojeyi çıkarmak için yapmanız gereken her evde bulunan kurtarıcımız sirkeyi oje dökülen bölgeye uygulamak olacak.  Uygun bir bez yardımı ile ojeli bölgeye sirke dökerek hafif bir şekilde tampon uygulayın. Daha sonra 1-2 saat kadar oje lekesinin üzerinde bekleterek silmeyi deneyin.

Kıyafetten Oje Temizleme

Sürmesi ve kuruması zaman alan ojeyi yanlışlıkla sürerken kıyafete dökmek de sıklıkla yaşanan kazalardan biridir.Oje lekesini çıkarmak genellikle zordur.Bazı kumaş türlerinden oje lekesini çıkarmak mümkün olmayabilir. 

 Oje dökülen kıyafetinizde lekeyi çıkarmak için yapmanız gereken ilk şey, beyaz renkli temiz bir beze veya pamuğa bir miktar aseton dökmek. Beyaz bez kullanmaktaki amacımız;  bezin renkli olması durumunda, aseton veya oje çıkarıcı ile temas ettiği takdirde bezin renginin giysinize geçmesine sebep olma ihtimalidir. Daha sonra kıyafetinize zarar vermeyecek şekilde ovalayarak çamaşır makinasında yıkayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret ettim Nefret ettim
0
Nefret ettim
Şaştım Şaştım
0
Şaştım
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Zekice Zekice
0
Zekice
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Harika! Harika!
0
Harika!
Kazandım Kazandım
0
Kazandım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı